Příběh nemocné Lucinky zvedl v kraji vlnu solidarity
Sokolovsko – Víčka nosí děti ve školách, do sbírky se zapojil i kraslický Mateřský klub Šnek
Vlnu solidarity v celém Karlovarském kraji vzbudil příběh rodiny roční Lucinky z Hlušovic na Olomoucku, která od narození trpí vážnými zdravotními problémy a na její nákladnou léčbu nemají její rodiče peníze. Lidé začali hromadně sbírat víčka od PET lahví a z jejich následného prodeje se bude léčba hradit. Víčka sbírá široká veřejnost nebo školáci. V kraji je celá řada sběrných míst, Sokolovsko nevyjímaje.
Lucinka trpí mozkovou obrnou, spasmem nožiček, epilepsií nebo otokem mozku. Rodičům by pomohlo nasbírat přibližně 28 tun víček od PET lahví, za která by následně rodina Lucinky dostala vytoužené peníze na drahou čtyřtýdenní léčbu.
Jednou z iniciátorek sběru víček v kraji je Hana Dobrá. Tu příběh Lucinky zasáhl natolik, že neváhala a do sběru víček se ihned pustila. „Příběh malé bojovnice Lucinky mě velice zasáhl. Sama mám dítě s epilepsií, a tak se dokážu vžít do situace, když dítě potřebuje pomoc,“ říká Dobrá. Rozhodla se proto uspořádat společně s dalšími lidmi obří sbírku. Nechali vyrobit letáky s prosbou o pomoc při sbírání víček. Ty roznesli do hospod, restaurací a škol. Žádost o pomoc se rychle rozšířila i na sociálních sítích. „Doufám, že se nám toho podaří vybrat co nejvíce, abychom Lucince pomohli,“ dodala Dobrá.
Na Sokolovsku se do sbírky zapojila řada škol, ale také třeba Mateřský klub Šnek v Kraslicích. „Osud Lucinky nám není lhostejný. Proto jsme neváhali a pořádáme sbírku i u nás,“ řekla vedoucí mateřského klubu Veronika Hřebejková s tím, že víčka od PET lahví je možné do klubu nosit vždy v pondělí, ve středu a v pátek v době od 9 do 12 hodin. „My následně zajistíme jejich dopravu na sběrné místo v Chebu,“ doplnila.
Slavnostní předání se v kraslickém mateřském klubu bude konat 21. listopadu od 16 hodin.
Matka sbírá víčka na lázně a speciální terapii
Stát se to může každé rodině. Když 28. dubna 2011 musela dnes třicetiletá Jana Petráková podstoupit v třicátém sedmém týdnu těhotenství císařský řez, netušila, že jedno z jejích dvojčat se narodí s vážnými zdravotními komplikacemi. Zatímco Adélka přišla na svět naprosto zdravá, u její sestry Lucinky se ihned po narození mohl personál olomoucké fakultní nemocnice přetrhnout.
„Čtyřicet minut ji resuscitovali, a protože nebyla na dětském oddělení volná kapacita chladicích jednotek, museli ji převézt do Ostravy,“ začala vyprávět Jana Petráková, která žije šest let v Hlušovicích se svým přítelem a otcem děvčátek Pavlem Švecem.
Zhruba dvacet dní musela strávit Lucinka právě v Ostravě, kde také podstoupila operaci mozku. Potíže mělo miminko také s plícemi a ledvinami, které má nenávratně poškozené. „Asi po dvaceti dnech se mi vrátila do Olomouce. Když jsem ji viděla poprvé, prosila jsem anděly, aby si ji vzali, ale ona je silná a zvládla to. Bylo to opravdu velmi psychicky náročné. Dneska jsem ale moc ráda, že to dopadlo, jak to dopadlo, a že máme Lucinku, je to naše veliké štěstí,“ zavzpomínala matka dvojčátek na dobu, kdy nikdo nevěděl, co se vlastně stalo. „A nevíme to doteď. Nikdo z doktorů nám nedokázal říct, co se stalo, co je příčinou. Měla jsem rodit přirozenou cestou. Najednou byly špatné odezvy a šla jsem na císaře.“ Lucinka má podle pediatra psychický vývoj obdobný jako tříměsíční novorozenec, po tělesné stránce odpovídá osmiměsíčnímu. „Vše je zpožděné. Víme, že slyší, ale vidí špatně, protože silně šilhá. Také bude časem nutná dialýza a s největší pravděpodobností bude potřebovat transplantaci ledvin,“ pokračovala.
Loni o Vánocích se navíc objevil i první epileptický záchvat, takže bere léky nejen na ledviny, ale také na epilepsii. Jana Petráková se svou dcerou několikrát denně cvičí a provozuje takzvanou Vojtovu metodu, při které se tisknou různé body na těle, které pak automaticky rozpohybují určité části těla. „Dost práce dá i samotné krmení, protože zatímco Adélka je najedená za pár minut, u Lucinky to trvá zhruba půl hodiny.“ Oba rodiče věří, že je možné udělat ještě víc. Chtějí zkusit lázeňskou léčbu se speciálním oblečkem, který zvyšuje terapeutický účinek neurofyziologických cvičení na poškozený nervový systém, ulehčuje nácvik motoriky, jako jsou sezení, stoje, chůze. Čtyřtýdenní pobyt v lázních v Klímkovicích s uvedenou terapií přijde na 87 tisíc korun. Rodina, která splácí hypotéku, nemá dostatek finančních prostředků. V centru rané péče se však Jana Petráková dozvěděla, že existují sbírky víček od PET lahví, a tak rozběhla zpočátku nenápadnou kampaň.
„Chodila jsem po ulici, nechávala letáky na různých místech. Pak jsme s kamarádkou založily skupinu Víčka pro Lucku na Facebooku. Nečekala jsem takový ohlas. Strašně se to rozšířilo, ozývají se lidé odevšud. Například zakládají sami sběrná místa,“ uvedla s tím, že na pokrytí nákladů měsíce v lázních je potřeba sesbírat asi 28 tun plastových víček. „Myslím, že by to mohl být asi kamion. Když je akce, kilo vršků ve sběrně vykupují za 5,50 korun,“ doplnila.
Jiří Drozdík, Veronika Kolesárová